ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال چیست

ارتودنسی فانکشنال یا همان ارتودنسی عملکردی، یک روش درمانی است که برای بهبود عملکرد دهان و فک‌ها و همچنین بهبود استقامت آن‌ها استفاده می‌شود. در این روش، به جای تمرکز بر تغییرات ظاهری دندان‌ها، بر روی بهبود عملکردی فک‌ها و دهان تمرکز می‌شود.

در ارتودنسی فانکشنال، با استفاده از دستگاه‌هایی همچون اسپیسر‌ها، فک‌بندها و براکت‌ها، به دنبال تغییرات در عملکرد دهان و فک‌ها هستیم. به طور مثال، در برخی موارد، بیماران ممکن است دچار مشکلاتی همچون بلندی یا کوتاهی فک‌ها، عدم تعادل در فشار دندان‌ها و یا مشکلات دیگری باشند که باعث مشکلاتی همچون درد سر، گردن و شانه شوند. در این موارد، با اعمال فشار و اصلاحاتی در دهان و فک‌ها، بهبود عملکردی دهان و فک‌ها را هدف قرار می‌دهیم.

به طور کلی، ارتودنسیفانکشنال یک روش درمانی پیچیده است که نیاز به تخصص و تجربه بالای ارتودنتیست‌ها دارد. این روش درمانی به دنبال بهبود تعادل و عملکرد دهان و فک‌ها است و در بسیاری از موارد می‌تواند بهبودی بسیار قابل توجهی در سلامت دهان و فک‌ها و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیماران داشته باشد.

ارتودنسی فاکشنال- کلینیک ارتودنسی دکتر مهدیه خسروی

مزایای ارتودنسی فانکشنال نسبت به دیگر روش های ارتودنسی در چیست؟

ارتودنسی فانکشنال یک روش درمانی جدید و پیشرفته در حوزه ارتودنسی است که از دیگر روش‌های ارتودنسی با مزایایی متمایز است. در این روش، به جای تمرکز بر تغییرات ظاهری دندان‌ها، بر روی بهبود عملکردی فک‌ها و دهان تمرکز می‌شود. بنابراین، مزایای این روش درمانی نسبت به دیگر روش‌های ارتودنسی به شرح زیر است:

 1. کوتاه‌تر بودن مدت درمان: یکی از مزایای ارتودنسی فانکشنال، کوتاه بودن مدت درمان است. در این روش، با تمرکز بر بهبود عملکردی دهان و فک‌ها، درمان به صورت سریع‌تر انجام می‌شود و بیماران برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به مدت کمتری نیاز دارند.

 2. عدم نیاز به جراحی: در بسیاری از موارد، برای حل مشکلات دهان و فک‌ها، نیاز به جراحی وجود دارد. با این حال، در ارتودنسی فانکشنال نیازی به جراحی نیست و با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی، بهبود عملکردی دهان و فک‌ها ایجاد می‌شود.

 3. کاهش درد و عدم نیاز به درمان‌های جانبی: با توجه به اینکه در ارتودنسی فانکشنال تمرکز بر بهبود عملکردی دهان و فک‌ها است، بیماران نیاز به درمان‌های جانبی مانند درمان درد و استفاده از داروهای دردسر آور را ندارند و از مشکلاتی همچون درد، سردرد و گردن درد نجات می‌یابند.

 4. حفظ اصالت چهره: یکی از مزایای ارتودنسی فانکشنال، حفظ اصالت چهره بیمار است. در بسیاری از روش‌های ارتودنسی، تغییراتی در صورت بیمار ایجاد می‌شود ولی در ارتودنسی فانکشنال با تمرکز بر بهبود عملکردی دهان و فک‌ها، اصالت چهره بیمار حفظ می‌شود.

 5. جلوگیری از مشکلات بعدی: با بهبود عملکردی دهان و فک‌ها، مشکلاتی همچون درد سر، گردن و شانه و همچنین سایر مشکلات جانبی در آینده جلوگیری می‌شود.

 ارتودنسی فانکشنال با تمرکز بر بهبود عملکردی دهان و فک‌ها، از دیگرروش‌های ارتودنسی متمایز است و مزایای بسیاری را دارد. با کوتاه شدن مدت زمان درمان، عدم نیاز به جراحی، کاهش درد و عدم نیاز به درمان‌های جانبی، حفظ اصالت چهره بیمار و جلوگیری از مشکلات بعدی، این روش درمانی می‌تواند بهبودی بسیار قابل توجهی در سلامت دهان و فک‌ها و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. با این حال، در هر صورت، قبل از شروع هر نوع درمان ارتودنسی، باید با پزشک ارتودنسی مشورت کرده و روش درمانی مناسب برای خود را انتخاب کنید.

انواع ارتودنسی فانکشنال

انواع ارتودنسی فانکشنال عبارتند از:

ارتودنسی فانکشنال ثابت

ارتودنسی فانکشنال ثابت شبیه به ارتودنسی سنتی است. با این حال، براکت ها و سیم های ارتودنسی در این روش به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر مرتب کردن دندان ها، به اصلاح وضعیت فک نیز کمک می کنند. در ارتودنسی فانکشنال ثابت، براکت ها و سیم های ارتودنسی به دندان ها متصل می شوند. این براکت ها و سیم ها به تدریج دندان ها را به موقعیت صحیح خود حرکت می دهند.

براکت ها و سیم های ارتودنسی فانکشنال ثابت به گونه ای طراحی شده اند که به حرکت فک نیز کمک می کنند. این براکت ها و سیم ها به گونه ای فشار را بر دندان ها و فک وارد می کنند که باعث می شود فک به موقعیت صحیح خود بازگردد. ارتودنسی فانکشنال ثابت برای درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فکی مناسب است، از جمله:

اوربایت: در این ناهنجاری، فک بالا بیش از حد از فک پایین جلوتر است.
اندبایت: در این ناهنجاری، فک پایین بیش از حد از فک بالا جلوتر است.
کراس بایت: در این ناهنجاری، دندان های فک بالا در جلوی دندان های فک پایین قرار می گیرند.
براکتیس: در این ناهنجاری، دندان ها به سمت داخل یا خارج کج شده اند.

ارتودنسی فانکشنال متحرک

ارتودنسی فانکشنال متحرک یک روش درمانی غیر تهاجمی است که برای کودکان و نوجوانان مناسب است. در این روش، بیمار از یک وسیله متحرک مانند پلاک یا اسپلینت استفاده می کند. این وسیله به حرکت دندان ها و فک کمک می کند. ارتودنسی فانکشنال متحرک برای درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فکی مناسب است، از جمله:

اوربایت خفیف: در این ناهنجاری، فک بالا بیش از حد از فک پایین جلوتر است، اما این ناهنجاری شدید نیست.
اندبایت خفیف: در این ناهنجاری، فک پایین بیش از حد از فک بالا جلوتر است، اما این ناهنجاری شدید نیست.
کراس بایت خفیف: در این ناهنجاری، دندان های فک بالا در جلوی دندان های فک پایین قرار می گیرند، اما این ناهنجاری شدید نیست.

کاربرد های متداول ارتودنسی فانکشنال

کاربردهای متداول ارتودنسی فانکشنال عبارتند از:

 1. بلندی یا کوتاهی فک‌ها: در بسیاری از موارد، بیماران ممکن است دچار مشکلاتی همچون بلندی یا کوتاهی فک‌ها باشند. در این موارد، با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی، بهبود عملکردی دهان و فک‌ها و همچنین تعادل در فشار دندان‌ها ایجاد می‌شود.

 2. بی تعادلی عضلات دهان و فک‌ها: در بسیاری از موارد، بیماران ممکن است دچار بی تعادلی عضلات دهان و فک‌ها باشند که باعث مشکلاتی همچون درد سر، گردن و شانه شوند. در این موارد، با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی، بهبود عملکردی دهان و فک‌ها و همچنین تعادل در فشار دندان‌ها ایجاد می‌شود.

 3. تنگی فک‌ها: در بسیاری از موارد، بیماران ممکن است دچار تنگی فک‌ها باشند که باعث مشکلاتی همچون درد و عدم توانایی در جویدن غذا شوند. در این موارد، با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی، تنگی فک‌ها بهبود یافته و عملکرد دهان و فک‌ها بهبود می‌یابد.

 4. تعدیل شکل صورت: در برخی موارد، با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی، تغییراتی در شکل صورت بیمار ایجاد می‌شود که بهبودی در ظاهر بیمار و بهبود کیفیت زندگی او را به همراه خواهد داشت.

ارتودنسی فاکشنال، کلینیک ارتودنسی دکتر خسروی

مزایای یک دکتر ارتودنسی خوب:
بهترین متخصص ارتودنسی چه ویژگی هایی دارد؟

هزینه ارتودنسی فانکشنال در مقایسه با دیگر روش های ارتودنسی

هزینه ارتودنسی فانکشنال ممکن است با هزینه دیگر روش‌های ارتودنسی مقایسه شود و این هزینه ممکن است با توجه به نوع درمان، محل و متخصص ارتودنتیست متفاوت باشد. اگر بیماری‌ای در دهان و فک‌های شما وجود دارد که نیاز به ارتودنسی فانکشنال دارد، ممکن است هزینه بیشتری نسبت به روش‌های ارتودنسی سنتی داشته باشد. با این حال، باید توجه داشت که هزینه‌ها به یک سری عوامل بستگی دارد که عبارتند از:

 1. نوع درمان: هزینه ارتودنسی فانکشنال ممکن است با توجه به نوع درمان متفاوت باشد. روش‌های ارتودنسی سنتی مانند براکت‌ها و سیم‌های فلزی در مقایسه با ارتودنسی فانکشنال هزینه کمتری دارند.

 2. مدت زمان درمان: هزینه ارتودنسی فانکشنال ممکن است با توجه به مدت زمان درمان متفاوت باشد. ارتودنسی فانکشنال ممکن است نیاز به مدت زمان بیشتری داشته باشد تا به نتیجه‌ای مطلوب برسید که ممکن است باعث افزایش هزینه‌ها شود.فانکشنال

تعیین وقت برای بررسی هزینه اردتونسی فانکشنال

همانطور که گفته شد هزینه ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد که متغیر های قیمتی را زیاد می کند و نمیتوان یک قیمت ثابت را برای همه در نظر گرفت. بنابراین بهترین روش بررسی پزشک و اعلام قیمت نسبت به شرایط هر شخص می باشد. 


شما می توانید در روزهای شنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ | دوشنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | سه شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | چهار شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ برای تعیین وقت اقدام کنید.


به اطلاع می رسانیم مطب در روزهای یکشنبه | پنجشنبه و جمعه تعطیل می باشد.

برای تعیین وقت و مشاوره تماس بگیرید:

ارتودنسی متحرک مزایا و معایب

آیا ارتودنسی فانکشنال برای همه افراد مناسب است؟

بله، ارتودنسی فانکشنال برای بسیاری از افراد مناسب است. این درمان برای بهبود عملکرد فک و دندان‌ها، بهبود اختلالات جوانه‌ای و عضلانی، استحکام بخشیدن به ساختارهای دهانی و بهبود ظاهر بیمار انجام می‌شود.

درمان با ارتودنسی فانکشنال برای افرادی که اختلالاتی مانند بیش‌تراکمی، تنگی فک‌ها، عقب‌کشیدگی فک، پروزی دندان‌های جلو، تناقض بین جوانه‌ها و دندان‌ها و دیگر اختلالات دندانی و فکی دارند، مناسب است.

با این حال، در برخی موارد، ارتودنسی فانکشنال قابل انجام نیست. اگر این درمان برای شما مناسب نیست، دکتر شما می‌تواند روش‌های دیگری را برای بهبود عملکرد فک و دندان‌های شما پیشنهاد دهد.

همچنین، افرادی که به دلیل برخی مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های عضلانی و عصبی و دیگر بیماری‌های مشابه، نمی‌توانند از ارتودنسی فانکشنال استفاده کنند. در این موارد، دکتر شما می‌تواند راهکارهای دیگری را برای بهبود عملکرد فک و دندان‌های شما پیشنهاد دهد.

درمان با ارتودنسی فانکشنال چقدر طول میکشد؟

درمان با ارتودنسی فانکشنال بستگی به میزان اختلالات جوانه‌ای و عضلانی دارد و مدت زمان آن برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. با این حال، معمولاً درمان با ارتودنسی فانکشنال معمولاً بین ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد.

درمان با ارتودنسی فانکشنال به منظور بهبود عملکرد فک و دندان‌ها، استحکام بخشیدن به ساختارهای دهانی و بهبود ظاهر بیمار صورت می‌گیرد. این درمان شامل استفاده از ارتودنسی‌های مخصوصی است که باعث تغییر در طرح درمانی و مدت زمان درمان می‌شود. همچنین، عوامل دیگری مانند سن، جنسیت، میزان توانایی همکاری بیمار و نوع اختلالات دندانی و فکی نیز بر روی مدت زمان درمان تأثیر می‌گذارند.

آیا می‌توانم در طول درمان با ارتودنسی فانکشنال به کار خود ادامه دهم؟

بله، شما می‌توانید در طول درمان با ارتودنسی فانکشنال به کار خود ادامه دهید. در واقع، بسیاری از بیمارانی که درمان ارتودنسی را آغاز می‌کنند، به صورت روزانه به کار خود ادامه می‌دهند. با این حال، باید توجه داشت که در بعضی موارد، می‌تواند نیاز به تغییر رفتارهای روزانه شما باشد.

بعضی از انواع ارتودنسی فانکشنال، مانند مدل‌هایی که برای ترمیم برخی اختلالات عضلانی و جوانه‌ای استفاده می‌شوند، ممکن است نیاز به استفاده از آن‌ها در طول روز داشته باشید. اما برای بیشتر مدل‌های ارتودنسی فانکشنال، استفاده از آن‌ها در طول روز برای انجام کارهای روزانه شما مشکلی ندارد.

در هر صورت، برای بهبود درمان و به حداقل رساندن مدت زمان آن، باید به دستورالعمل‌های دکتر خود دقت کنید و از هماهنگی لازم با او برخوردار شوید.

آیا باید در طول روز از ارتودنسی فانکشنال استفاده کنم؟

بستگی به نوع ارتودنسی فانکشنالی که دکترتان برای شما تجویز کرده است دارد. برخی از ارتودنسی‌های فانکشنال، برای بهبود عملکرد فک و دندان‌ها و بهبود اختلالات جوانه‌ای و عضلانی، باید در طول روز استفاده شوند. این ارتودنسی‌ها عملکرد خود را با تمرین های چند دقیقه‌ای در طول روز بهبود می‌بخشند.

به طور کلی، برای به دست آوردن نتایج بهتر و سریعتر، پیشنهاد می‌شود که در طول روز از ارتودنسی فانکشنال استفاده کنید. با این حال، بسیاری از ارتودنسی‌های فانکشنال قابل استفاده در محدوده زمانی خاصی هستند، به عنوان مثال، فقط باید در حین خواب استفاده شوند.

بنابراین، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید و راهنمایی او را در مورد استفاده از ارتودنسی فانکشنال در طول روز دریافت کنید. او می‌تواند بر اساس نوع اختلالات دندانی و فکی شما، بهترین روش استفاده از ارتودنسی فانکشنال را برای شما تعیین کند.

آیا ارتودنسی فانکشنال برای همه مناسب است؟

ارتودنسی فانکشنال برای بسیاری از افراد مناسب است، اما برای همه افراد مناسب نیست. به عنوان مثال، اگر شما دندان‌های شیب دار، بیش از حد فرسوده یا شکسته دارید، ممکن است نیاز به درمان دندان‌پزشکی دیگری داشته باشید قبل از شروع درمان با ارتودنسی فانکشنال.

همچنین، افرادی که به علت برخی از مشکلات سلامتی یا دارای برخی از بیماری‌های گوش، حلق و بینی هستند، ممکن است نتوانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند.

بنابراین، برای تعیین اینکه آیا ارتودنسی فانکشنال برای شما مناسب است یا نه، بهتر است با دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند با بررسی وضعیت دندان‌ها، فک و عضلات شما، به شما راهنمایی کنند که آیا ارتودنسی فانکشنال برای شما مناسب است یا نه. به‌طور کلی، ارتودنسی فانکشنال یک درمان پیچیده است که نیاز به بررسی دقیق و حرفه‌ای دارد و تنها پس از مشاوره با متخصص می‌توان به درمان آن روی آورد.

ساعات کاری مطب اردتونسی دکتر خسروی

شنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ | یکشنبه تعطیل | دوشنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | سه شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | چهارشنبه از ساعت ۱۳ تا بیست | پنجشنبه تعطیل | جمعه تعطیل

برای برآورد هزینه ها پس از مراجعه و انجام ویزیت، طرح درمان و میزان هزینه ها و طول مدت درمان به مراجعه کنندگاه اعلام می شود.
اعلام برآورد حتی به صورت تقریبی نیز باعث گمراه شدن ذهن مراجعه کنندگان خواهد شد، چرا که هر شیوه درمان ارائه شده از سوی متخصص هزینه خاص خود را در برخواهد داشت.

 

برای تعیین وقت و مشاوره تماس بگیرید:

درمان ارتودنسی متحرک ۱۴۰۲

ارتودنسی فانکشنال برای کودکان مناسب است؟

بله، ارتودنسی فانکشنال برای کودکان مناسب است و در بسیاری از موارد می‌تواند بهبود عملکرد فک و دندان‌های آن‌ها را فراهم کند. در واقع، در بسیاری از موارد، ارتودنسی فانکشنال بهتر است در دوره کودکی آغاز شود، زیرا در این دوره، فک و دندان‌ها هنوز در حال رشد و تکامل هستند و درمان با ارتودنسی فانکشنال می‌تواند بهبودی در عملکرد آن‌ها در آینده را به ارمغان بیاورد.

ارتودنسی فانکشنال به کودکان کمک می‌کند تا بهبودی در مشکلاتی مانند تنگی فک‌ها، بیت غلط، بیشتراکمی، عقب‌کشیدگی فک، پروزی دندان‌های جلو، تناقض بین جوانه‌ها و دندان‌ها و دیگر اختلالات دندانی و فکی داشته باشند.

اگر دندان‌ها و فک کودک شما اختلال دارند، بهتر است به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید و از او در مورد توصیه‌هایش برای درمان با ارتودنسی فانکشنال برای کودکتان بپرسید. دکتر می‌تواند با بررسی وضعیت دندان‌ها و فک‌های کودک شما، به شما راهنمایی کند که آیا ارتودنسی فانکشنال برای کودک شما مناسب است یا نه.

آیا ارتودنسی فانکشنال برای بزرگسالان هم مناسب است؟

بله، ارتودنسی فانکشنال برای بزرگسالان نیز مناسب است و در بسیاری از موارد می‌تواند بهبود عملکرد فک و دندان‌های آن‌ها را فراهم کند. در بسیاری از موارد، بزرگسالان نیز می‌توانند از ارتودنسی فانکشنال بهره ببرند، به شرطی که دندان‌ها و فک‌های آن‌ها به خوبی سالم باشند و پیش از این هیچ درمان دندان‌پزشکی دیگری نداشته باشند.

ارتودنسی فانکشنال به بزرگسالان کمک می‌کند تا بهبودی در مشکلاتی مانند تنگی فک‌ها، بیت غلط، بیشتراکمی، عقب‌کشیدگی فک، پروزی دندان‌های جلو، تناقض بین جوانه‌ها و دندان‌ها و دیگر اختلالات دندانی و فکی داشته باشند.

همچنین، ارتودنسی فانکشنال می‌تواند به بهبود بهداشت دهان و بهبود ظاهر شخص بزرگسال کمک کند. همچنین، برخی از افراد بزرگسال ممکن است به دنبال بهبود عملکرد دهان و دندان‌های خود باشند، به عنوان مثال بهبود عملکرد تنفس، بهبود عملکرد گفتاری، کاهش درد در ناحیه گردن و سر و دیگر مشکلات مربوط به عملکرد دهان و دندان‌ها.

بنابراین، اگر شما به دنبال بهبود عملکرد دهان و دندان‌های خود هستید، بهتر است با دندان‌پزشک خود مشورت کنید و از او در مورد توصیه‌هایش برای درمان با ارتودنسی فانکشنال برای شما بپرسید. دکتر می‌تواند با بررسی وضعیت دندان‌ها و فک‌های شما، به شما راهنمایی کند که آیا ارتودنسی فانکشنال برای شما مناسب است یا نه.فانکشنال

پرسش های متداول

ارتودنسی فانکشنال یک روش درمانی است که برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان استفاده می شود. این روش بر روی عملکرد فک و دندان ها تمرکز دارد و با استفاده از دستگاه های مخصوص، به هدایت آنها به موقعیت صحیح می پردازد. در صورتی که ارتودنسی های دیگر، مانند ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک، بر روی صاف کردن دندان ها تمرکز دارند. این روش ها برای اصلاح طیف وسیعی از ناهنجاری های دندانی مناسب هستند، اما برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان که به دلیل عملکرد نامناسب فک ایجاد شده اند، گزینه مناسبی محسوب نمی شوند.

در حالت کلی، ارتودنسی فانکشنال ثابت برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان که به دلیل عملکرد نامناسب فک ایجاد شده اند، گزینه مناسبی محسوب می شود. این روش می تواند به طور موثری عملکرد فک را اصلاح کند و نتایج درمان را ماندگارتر کند.

ارتودنسی فانکشنال متحرک نیز برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان مناسب است. این روش برای کودکان و نوجوانان که فک آنها هنوز در حال رشد است، گزینه مناسبی محسوب می شود. همچنین، ارتودنسی فانکشنال متحرک برای بزرگسالانی که نمی خواهند از دستگاه های ثابت استفاده کنند، نیز قابل انجام است.

به طور کلی، ارتودنسی فانکشنال باعث آسیب به دندان ها نمی شود. با این حال، اگر دستگاه به درستی تمیز نشود، ممکن است باعث تجمع پلاک و جرم شود. این امر می تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات شود.

درمان با دستگاه ارتودنسی فانکشنال را می توان از سنین کودکی آغاز کرد. به‌ ویژه در سن ۴ یا ۵ سالگی تاثیر ارتودنسی فانکشنال به مراتب بیشتر بوده و فک راحت‌تر جابه‌جا می‌شود.

بهترین سن برای شروع درمان با دستگاه ارتودنسی فانکشنال، سنین 7 تا 14 سالگی است. در این سنین، فک هنوز در حال رشد است و دستگاه های ارتودنسی فانکشنال می توانند به طور موثری رشد فک را هدایت کنند و نتایج درمان را ماندگارتر کنند.

البته، درمان با دستگاه ارتودنسی فانکشنال در سنین بالاتر نیز امکان پذیر است. با این حال، در این سنین، احتمال اینکه فک رشد خود را کامل کرده باشد، بیشتر است و بنابراین، نتایج درمان ممکن است کمتر ماندگار باشد.

مدت زمان استفاده از بریس فانکشنال به نوع ناهنجاری، سن بیمار و توصیه های متخصص ارتودنسی بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود که از بریس فانکشنال در طول روز و هنگام خواب استفاده شود.

برای تمیز کردن دستگاه ارتودنسی فانکشنال ثابت، از مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین از نخ دندان و یک مسواک بین دندانی برای تمیز کردن اطراف براکت ها و سیم ها استفاده کنید. دستگاه را هر روز حداقل دو بار تمیز کنید. برای دستگاه ارتودنسی فانکشنال متحرک، دستگاه را از دهان خود خارج کنید و مراحل بالا را دنبال کنید.

بله، با وجود دستگاه ارتودنسی فانکشنال در دهان می توان غذا خورد. با این حال، برخی از غذاها ممکن است برای دستگاه مضر باشند. به عنوان مثال، غذاهای سفت و ترد مانند سیب، هویج و آجیل ممکن است باعث آسیب به دستگاه شوند. همچنین، غذاهای چسبناک مانند آدامس و پاستیل ممکن است باعث گیر کردن دستگاه در دندان ها شوند.

ارتودنسی فانکشنال معمولاً دردناک نیست. با این حال، ممکن است در چند روز اول بعد از قرار دادن دستگاه، احساس ناراحتی یا درد خفیف داشته باشید. این ناراحتی معمولاً به دلیل فشاری است که دستگاه روی دندان ها و فک وارد می کند.

بله، بهترین سن درمان فانکشنال در دختران و پسران متفاوت است. بهترین سن برای شروع درمان فانکشنال در دختران بین 9 تا 10 سالگی و در پسران بین 11 تا 12 سالگی است. این به این دلیل است که در این سنین، فک هنوز در حال رشد است و دستگاه های فانکشنال می توانند به طور موثری رشد فک را هدایت کنند و نتایج درمان را ماندگارتر کنند.