ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چیست؟

منظور از ارتودنسی متحرک، دستگاهی است که فرد می‌تواند خودش آن را در دهان قرار دهد و خارج کند. مزیت ارتودنسی متحرک این است که فرد می‌تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورده و به‌راحتی از مسواک و نخ دندان استفاده کند. این روش برای افرادی كه سن كمتری دارند بهتر است و می‌تواند علاوه بر مشكلات دندانی،  ناهنجاری‌های فکی را نیز رفع كند ولی در انجام حركات دندانی محدودیت دارد.

ارتودنسی متحرک (یا همان ارتودنسی قابل حرکت) یک نوع درمان ارتودنسی است که با استفاده از دستگاه‌های قابل جابجایی مانند براکت‌های قابل جابجایی، اجازه می‌دهد تا دندان‌های شما به جایگاه صحیح خود بازگردند. در این روش، براکت‌هایی که به دندان‌های شما چسبانده می‌شوند، قابلیت جابجایی دارند و به دنبال آن، به صورت مداوم در مراجعات دندانپزشکی، براکت‌ها تنظیم و جابجا می‌شوند تا دندان‌های شما به موقعیت صحیح خود بازگردند.

به عنوان مثال، ممکن است در ابتدای درمان، براکت‌ها به دندان‌های جلویی شما چسبانده شوند و به صورت مداوم تنظیم شوند تا دندان‌های شما به موقعیتی صحیح درآیند. بعد از چند هفته یا ماه، براکت‌ها به دندان‌های دیگر شما منتقل شده و همین روند تنظیم و جابجایی در طول درمان ادامه می‌یابد.

در مقایسه با ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک به شما اجازه می‌دهد تا دندان‌های خود را به موقعیت صحیح بازگردانید، در حالی که در ارتودنسی ثابت، براکت‌ها به دندان‌های شما برای طول کامل درمان چسبیده می‌مانند.

مزایای ارتودنسی قابل حرکت در مقایسه با ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت هر دو روش‌های موثری هستند که برای درمان مشکلات دندانی استفاده می‌شوند. اما ارتودنسی متحرک برخی مزایایی نسبت به ارتودنسی ثابت دارد که به شرح زیر است:

ارتودنسی قابل حرکت قابل حذف است:

یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که می‌توان آن را به راحتی حذف کرد. این به معنی این است که در مواقعی که شما نیاز به خوردن یا تمیز کردن دندان‌ها دارید، می‌توانید ارتودنسی متحرک را بیرون بیاورید و بعد از انجام کار خود آن را دوباره قرار دهید.

ارتودنسی قابل حرکت راحت‌تر است:

ارتودنسی متحرک، در مقایسه با ارتودنسی ثابت، راحت‌تر است. برای اینکه دندان‌های شما به موقعیت صحیح برسند، در ارتودنسی ثابت از بندهای فلزی و براکت‌های چسبیده به دندان‌ها استفاده می‌شود که ممکن است باعث تغییر در روشنایی و جلوه ظاهری دندان‌ها شود. در حالی که در ارتودنسی متحرک، از ماورایی‌های شفاف و نامرئی استفاده می‌شود که کمتر مشاهده می‌شوند.

ارتودنسی به روش متحرک قابل تنظیم است:

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی متحرک این است که می‌توان آن را به راحتی تنظیم کرد. در صورتی که احساس کنید قابلیت آن برای درمان مشکلات دندانی شما کافی نیست، دندانپزشک شما می‌تواند آن را تنظیم کند.

ارتودنسی متحرک کمتر دردناک است:

 در مقایسه با ارتودنسی ثابت، در ارتودنسی متحرک کمتر احساس درد و ناراحتی می‌شود. در ارتودنسی ثابت، برای تنظیم و تغییر موقعیت دندان‌ها از نیروی فشاری استفاده می‌شود که ممکن است باعث درد و ناراحتی شود.

تفاوت ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی در چیست؟

ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی هر دو روش درمانی برای ناهنجاری‌های دندانی و فکی هستند، اما در مواردی با یکدیگر تفاوت دارند.

ارتودنسی متحرک شامل براکت‌ها و سیم‌های قابل تنظیم است که در داخل دهان بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این روش درمانی برای ناهنجاری‌های دندانی و فکی متوسط تا شدید استفاده می‌شود و به صورت تقریباً شبانه‌روزی بر روی دندان‌ها قرار دارد. پزشک ارتودنتیست شما هر چند هفته یک بار برای تنظیم براکت‌ها و سیم‌ها و بررسی پیشرفت درمان شما راهنمایی می‌کند.

ارتودنسی نامرئی به عنوان یک روش درمانی جدید، شامل براکت‌های شفاف و نامرئی است که در داخل دهان بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و به دلیل شفافیت آنها، به راحتی قابل مشاهده نیستند. این روش درمانی برای ناهنجاری‌های دندانی و فکی ساده تا متوسط استفاده می‌شود و معمولاً نیاز به تنظیم براکت‌ها و سیم‌ها کمتری نسبت به ارتودنسی متحرک دارد. با این حال، برای مراقبت از دندان‌های خود، باید رعایت دقیقی از بهداشت دهانی و تمیزی براکت‌ها و سیم‌ها را داشته باشید.

در کل، تفاوت اصلی بین ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی در نوع براکت و سیمی است که بر روی دندان‌ها قرار دارد و نحوه تنظیم و مراقبت از آنها. هر دو روش درمانی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی موثر هستند، اما بستگی به شرایط شما و توصیه پزشک ارتودنتیست شما دارد که کدام روش درمانی برای شما بهتر است.

کاربرد های متداول ارتودنسی حرکتی (متحرک)

ارتودنسی متحرک یک روش درمانی است که برای بسیاری از مشکلات دندانی استفاده می‌شود. در زیر به برخی از کاربردهای ارتودنسی متحرک اشاره می‌کنیم:

  1. درمان فاصله بین دندان‌ها: در بسیاری از موارد، فاصله بین دندان‌ها بیشتر از حد معمول است. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند خراشیدگی‌ها در لثه‌ها، افزایش خطر بیماری‌های لثه و کاهش جذب غذا توسط دندان‌ها شود. با استفاده از ارتودنسی متحرک، می‌توان فاصله بین دندان‌ها را به حداقل رساند.
  2. درمان برجستگی دندان‌ها: برجستگی دندان‌ها می‌تواند باعث مشکلاتی مانند خراشیدگی‌ها و آسیب به ناحیه دهان شود. با استفاده از ارتودنسی متحرک، می‌توان برجستگی دندان‌ها را کاهش داد.
  3. درمان دندان‌های روی هم: در برخی از موارد، دندان‌ها روی هم قرار گرفته‌اند که می‌تواند باعث مشکلاتی مانند خراشیدگی‌ها و ناتوانی در تمیز کردن دندان‌ها شود. با استفاده از ارتودنسی متحرک، می‌توان دندان‌ها را به موقعیت صحیحی منتقل کرد.
  4. درمان افتادگی دندان‌ها: در برخی از موارد، دندان‌ها به سمت دهان فرد افتاده و باعث مشکلاتی مانند ناتوانی در گلو کردن یا خراشیدگی‌های دهانی شده‌اند. با استفاده از ارتودنسی متحرک، می‌توان دندان‌ها را به موقعیت صحیحی منتقل کرد.

 

اردتودنسی متحرک برای کودکان و اطفال

هزینه ارتودنسی حرکتی

هزینه ارتودنسی متحرک بستگی به عوامل مختلفی دارد، از این رو نمی توان از قبل و به صورت دقیق به آن اشاره کرد. چرا که بسته به نوع مشکلات دندانی، مدل مناسب ارتودنسی متحرک و دیگر عوامل هزینه ارتدونسی متحرک تغییر پذیر است. از این رو تعیین قیمت ارتودنسی پس از بررسی پزشک متخصص اردتودنسی مشخص می شود. با این حال مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه اردتودنسی متحرک را برای شما ذکر میکنیم:

نوع و مدل ارتودنسی متحرک:

قیمت ارتودنسی متحرک بستگی به نوع و مدل آن دارد. برای مثال، بریس ارتودنسی متحرک شفاف و بریس ارتودنسی متحرک مخفی معمولاً گرانتر از بریس ارتودنسی متحرک استاندارد هستند.

میزان مشکلات دندانی:

میزان مشکلات دندانی بیمار بر روی هزینه ارتودنسی متحرک تأثیر دارد. درمان مشکلات دندانی ساده‌تر و کمتر پیچیده، هزینه کمتری دارد.

مدت زمان درمان اردتودنسی قابل حرکت:

مدت زمان درمان با ارتودنسی متحرک نیز بر هزینه آن تأثیر دارد. درمان‌هایی که برای مدت طولانی‌تری ادامه می‌یابند، هزینه بیشتری دارند.

تعیین وقت برای بررسی هزینه اردتونسی به روش متحرک

همانطور که گفته شد هزینه ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد که متغیر های قیمتی را زیاد می کند و نمیتوان یک قیمت ثابت را برای همه در نظر گرفت. بنابراین بهترین روش بررسی پزشک و اعلام قیمت نسبت به شرایط هر شخص می باشد. 


شما می توانید در روزهای شنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ | دوشنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | سه شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | چهار شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ برای تعیین وقت اقدام کنید.


به اطلاع می رسانیم مطب در روزهای یکشنبه | پنجشنبه و جمعه تعطیل می باشد.

برای تعیین وقت و مشاوره تماس بگیرید:

قیمت ارتودنسی متحرک

آیا بیماری‌های دیگری باعث افزایش هزینه ارتودنسی متحرک می‌شوند؟

بله، بیماری‌های دیگر می‌توانند باعث افزایش هزینه‌های ارتودنسی متحرک شوند. اگر بیمار برای درمان مشکلات دندانی خود دچار بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های لثه، فرسایش دندان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی و یا بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی باشد، هزینه‌های درمان ممکن است بالاتر از بیماران سالم باشد. در برخی موارد، باید برای درمان این بیماری‌های دیگر قبل از شروع درمان ارتودنسی متحرک، درمان‌های دیگری انجام شود که می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد.

همچنین، در برخی موارد، نیاز به جراحی قبل یا حین ارتودنسی متحرک ممکن است باشد که می‌تواند هزینه‌ها را بیشتر کند. به عنوان مثال، اگر بیمار دارای دندان‌های عقل ناقص یا برجسته باشد، جراحی برای حذف آن‌ها ممکن است لازم باشد.

بنابراین، همه بیماران قبل از شروع درمان با ارتودنسی متحرک باید بهترین راهکارهای درمانی برای مشکلات دندانی خود را با پزشک خود مطرح کنند و در صورت داشتن بیماری‌های دیگر، باید از پزشک خود درباره هزینه‌های درمان به شیوه‌های مختلف سوال کنند.

درمان با ارتودنسی به روش متحرک چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی متحرک بستگی به میزان مشکلات دندانی بیمار، نوع ارتودنسی متحرک و روش درمانی مورد استفاده دارد. همچنین، عوامل دیگری مانند سن، سلامتی عمومی بیمار، تکرار و سوء مصرف بیمار، قابلیت تحمل بیمار و مشارکت درمانی ونیز می‌توانند بر مدت زمان درمان تأثیرگذار باشند.

درمان با بریس ارتودنسی متحرک معمولاً برای مدت حدود 6 تا 24 ماه ادامه می‌یابد. در برخی موارد، مدت زمان درمان ممکن است بیشتر از 24 ماه باشد، به خصوص در مواردی که مشکلات دندانی بسیار پیچیده و شدید باشند. همچنین، در برخی موارد، پس از پایان درمان با بریس ارتودنسی متحرک، برای تثبیت نتایج، ارتودنسی ثابت به مدت چند ماه نیز نصب می‌شود.

در هر صورت، برای تعیین مدت زمان درمان دقیق با بریس ارتودنسی متحرک، باید به پزشک ارتودنتیست خود مراجعه کرده و بر اساس میزان مشکلات دندانی خود و نوع ارتودنسی متحرک مورد استفاده، تخمینی از مدت زمان درمان و مراحل مختلف آن را دریافت کنید.

آیا ارتودنسی قابل حرکت (متحرک) برای همه مناسب است؟

(متحرک) برای همه مناسب است؟

ارتودنسی قابل حرکت (متحرک) برای بسیاری از افراد مناسب است، اما بهتر است با دکتر مشورت کنید تا بتوانید برای خودتان تصمیم بهتری بگیرید.

بعضی از مواردی که ارتودنسی متحرک می‌تواند برای آنها مناسب نباشد عبارتند از:

مشکلات جدی در دندان‌ها:

اگر دندان‌های شما خیلی فراتر از موقعیت صحیح خود حرکت کرده‌اند یا اگر از نظر شکل و اندازه به شدت نامتناسب هستند، ممکن است ارتودنسی متحرک به تنهایی برای درمان این موارد کافی نباشد و احتیاج به درمان های دیگری مانند ارتودنسی ثابت داشته باشید.

مشکلات جدی فک و صورت:

در برخی موارد، مشکلات فک و صورت مانند بیماری‌های تیروئید، بیماری‌های فک و صورت، و یا مشکلات تنفسی ممکن است نیاز به درمان داشته باشند و ارتودنسی متحرک به تنهایی برای درمان این مشکلات کافی نباشد.

عدم تمایل به همکاری:

برای درمان با ارتودنسی متحرک، باید به صورت منظم به دندانپزشک خود مراجعه کرده و دستورات وی را رعایت کنید. اگر شما به همکاری با پزشک خود علاقه ندارید یا نمی‌توانید دستورات وی را رعایت کنید، ارتودنسی متحرک ممکن است برای شما مناسب نباشد.

ارتودنسی متحرک یک روش درمانی موثر برای بسیاری از مشکلات دندانی است، اما هر فردی می‌تواند شرایط منحصر به فردی داشته باشد که باید در نظر گرفته شود. بنابراین بهترین راهکار برای تعیین اینکه آیا ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است یا خیر، مشاوره با  دندانپزشک ارتودنتیست است.

ساعات کاری مطب اردتونسی دکتر خسروی

شنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ | یکشنبه تعطیل | دوشنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | سه شنبه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ | چهارشنبه از ساعت ۱۳ تا بیست | پنجشنبه تعطیل | جمعه تعطیل

برای برآورد هزینه ها پس از مراجعه و انجام ویزیت، طرح درمان و میزان هزینه ها و طول مدت درمان به مراجعه کنندگاه اعلام می شود.
اعلام برآورد حتی به صورت تقریبی نیز باعث گمراه شدن ذهن مراجعه کنندگان خواهد شد، چرا که هر شیوه درمان ارائه شده از سوی متخصص هزینه خاص خود را در برخواهد داشت.

 

برای تعیین وقت و مشاوره تماس بگیرید:

دکتر مهدیه خسروی - دکتر ارتدونسی متحرک - اردتودنسی ثابت

آیا ارتودنسی متحرک برای درمان مشکلات دندانی در سنین مختلف مناسب است؟

بله، ارتودنسی متحرک برای درمان مشکلات دندانی در سنین مختلف مناسب است. در واقع، ارتودنسی متحرک برای درمان مشکلات دندانی در کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان استفاده می‌شود.

در کودکان، ارتودنسی متحرک می‌تواند برای درمان مشکلات دندانی مانند افتادگی دندان‌ها، دندان‌های روی هم، و یا مشکلات بیش از حد فاصله بین دندان‌ها مناسب باشد. همچنین، با توجه به اینکه دهان کودکان هنوز در حال رشد است، ارتودنسی متحرک به راحتی می‌تواند به موقعیت صحیح دندان‌ها کمک کند و از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

در نوجوانان، ارتودنسی متحرک می‌تواند برای درمان مشکلات دندانی مانند برجستگی دندان‌ها، دندان‌های روی هم، و یا فاصله بین دندان‌ها مناسب باشد. در این سن، دندان‌ها هنوز در حال رشد هستند، اما به صورت کلی، پایداری درمان با ارتودنسی متحرک ممکن است در برخی موارد کمتر از درمان با ارتودنسی ثابت باشد.

در بزرگسالان، ارتودنسی متحرک می‌تواند برای درمان مشکلات دندانی مانند برجستگی دندان‌ها، دندان‌های روی هم، و یا فاصله بین دندان‌ها مناسب باشد. در این سن، دندان‌ها به ثبات خود رسیده‌اند، اما با استفاده از ارتودنسی متحرک، می‌تواند به موقعیت صحیحی برگردانده شوند.

در کل، ارتودنسی متحرک به عنوان یک درمان موثر برای مشکلات دندانی در سنین مختلف مناسب است. با این حال، برای تعیین اینکه آیا ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است یا خیر، بهتر است به مشورت با یک دندانپزشک ارتودنتیست مراجعه کنید.