بهداشت ارتودنسی – مهمترین نکات بهداشتی حین درمان با بریس ها

بهداشت ارتودنسی

بهداشت ارتودنسی و مراقبت های بعد از ارتودنسی مسئله ای است که امروز در مجله ارتودنسی کلینیک دکتر خسروی به آن میپردازیم. در طول درمان ارتودنسی، دندان ها و لثه ها بیشتر در معرض پلاک و جرم قرار می گیرند. پلاک یک لایه نازک از باکتری است که روی دندان ها تشکیل می شود.

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان حین درمان ارتودنسی

در هنگام استفاده از ارتودنسی، برخی قطعات آن می‌توانند سختی در بهداشت دهان و دندان ایجاد کنند. برای مثال، شما ممکن است در برخی مناطق دسترسی کمتری به دندان‌های خود داشته باشید که باعث می‌شود زمان و تلاش بیشتری برای تمیزکردن دهان و دندان صرف شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان، می‌توانید از بروز مشکلات مرتبط با تجمع پلاک و لکه‌های دندانی، التهابهای لثه و تسریع فرایند تسویه شدن دندان‌ها در پایان درمان ارتودنسی جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از ارتودنسی، قابلیت تمیزکردن دهان و دندان کاهش می‌یابد و این باعث می‌شود که بافت‌های اطراف محل قرارگیری براکت‌ها و سیم‌ها، مانند لثه، مستعد برای التهاب و عفونت شوند. بهداشت دهان مناسب و تمیزکردن منظم به موجب کاهش ریسک عفونت و التهاب لثه می‌شود و در نهایت به سلامت لثه و بافت‌های اطراف کمک می‌کند.

بهداشت ارتودنسی

ارتودنسی می‌تواند بر روی قوس دندانی اثر بگذارد و به تغییر شکل و موقعیت دندان‌ها منجر شود. اگر بهداشت دهان و دندان درست رعایت نشود، ممکن است تجمع پلاک دندانی-Dental plaque و لکه‌های دندانی به وجود بیاید و این موجب ضعف استحکام دندان‌ها و افزایش خطر آسیب به بافت‌های اطراف شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان، می‌توانید استحکام دندان‌ها را حفظ کرده و پیشرفت بهتری در درمان ارتودنسی داشته باشید.

بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند تا درمان را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارید و سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

مراقبت و بهداشت دهان ودندان در حین درمان ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی مانند ارتودنسی دیمون یا ارتودنسی سرامیکی بسیار مهم است. زیرا بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی می‌توانند باعث تجمع مواد غذایی و پلاک در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها شوند. این امر می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات دهان و دندان شود.

1- بهداشت دهان و دندان با رعایت رژیم غذایی

یکی از راه‌های مهم برای حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی، رعایت رژیم غذایی مناسب است. انتخاب مواد غذایی که به راحتی می‌توان آنها را خورد و از بین برد، می‌تواند به کاهش خطر تجمع مواد غذایی و پلاک کمک کند.

حتما بخوانید!  پریودنتیست یا متخصص لثه کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

در اینجا چند نکته برای رعایت رژیم غذایی مناسب در طول درمان ارتودنسی آورده شده است:

 • از خوردن غذاهای سفت، چسبناک یا جویدنی خودداری کنید. این غذاها می‌توانند به بریس‌ها و سیم‌ها آسیب برسانند.
 • از نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید. نوشیدنی‌های گازدار می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند.
 • از خوردن غذاهایی که می‌توانند به بریس‌ها و سیم‌ها گیر کنند مانند آدامس، آبنبات، ذرت بو داده، فندق، بادام و کشمش خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهایی که می‌توانند باعث تحریک لثه‌ها شوند مانند غذاهای تند، غذاهای اسیدی و غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.

2- نگهداری روزانه از دندان‌ ها

نگهداری روزانه از دندان‌ ها در طول درمان ارتودنسی ضروری است. این امر به شما کمک می‌کند تا از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات دهان و دندان جلوگیری کنید. روش های نگهداری روزانه دندان ها عبارتند از:

مسواک زدن

مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه، مهم‌ ترین اقدام برای حفظ بهداشت دهان و دندان است. در طول درمان ارتودنسی، مسواک زدن صحیح به ویژه مهم است. زیرا بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی می‌توانند باعث تجمع مواد غذایی و پلاک در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها شوند.

بهداشت ارتودنسی

استفاده از نخ دندان

نخ دندان کشیدن روزانه برای از بین بردن مواد غذایی و پلاک از بین دندان‌ها ضروری است. در طول درمان ارتودنسی، نخ دندان کشیدن ممکن است دشوارتر باشد. اما مهم است که این کار را به طور منظم انجام دهید.

برای نخ دندان کشیدن صحیح در طول درمان ارتودنسی، نکات زیر را رعایت کنید:

 • از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. این نخ دندان‌ها نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر از نخ دندان‌های معمولی هستند و می‌توانند به راحتی بین سیم‌ها و دندان‌ها حرکت کنند.
 • از یک قطعه نخ دندان حدود 45 سانتی‌متری استفاده کنید.
 • نخ دندان را بین دو انگشت اشاره و میانی خود بپیچید.
 • نخ دندان را بین دو دندان خود قرار دهید و آن را به آرامی به بالا و پایین بکشید.
 • تمام سطح دندان‌ها را به این ترتیب تمیز کنید.
فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک می‌کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. استفاده از فلوراید در طول درمان ارتودنسی اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی می‌توانند باعث تجمع مواد غذایی و پلاک در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها شوند. این امر می‌تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

استفاده از دهان‌شویه

دهان‌شویه یک محصول بهداشتی است که می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های مضر و کاهش پلاک کمک کند. استفاده از دهان‌شویه در طول درمان ارتودنسی اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی می‌توانند باعث تجمع مواد غذایی و پلاک در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها شوند. این امر می‌تواند خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد.

حتما بخوانید!  راهکارهای فوری تسکین دندان درد با اثربخشی بالا

3- مراجعه‌ی منظم به متخصص ارتودنسی

مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی برای بررسی بریس‌ها و سیم‌ها مهم است. ارتودنتیست می‌تواند در صورت نیاز بریس‌ها یا سیم‌ها را تنظیم کند. این کار به حرکت دندان‌ها در جهت صحیح کمک می‌کند و از آسیب دیدن بریس‌ها یا سیم‌ها جلوگیری می‌کند.

ارتودنتیست همچنین می‌تواند به شما در مراقبت از بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی متحرک و ثابت کمک کند. ارتودنتیست می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه به طور صحیح مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید.

تعیین وقت مشاوره رایگان درمان ارتودنسی از دکتر مهدیه خسروی

22601938 -021


4- تعویض منظم کش ارتودنسی

کش ارتودنسی یک ابزار مهم در درمان ارتودنسی است. این کش‌ها برای کمک به حرکت دندان‌ها در جهت صحیح استفاده می‌شوند. کش‌های ارتودنسی باید به طور منظم تعویض شوند تا کارایی خود را حفظ کنند.

علائمی که نشان می‌دهد باید کش‌های ارتودنسی خود را تعویض کنید عبارتند از:

 • کش‌ها پاره شده‌اند یا از بین رفته‌اند.
 • کش‌ها شل شده‌اند یا به درستی کار نمی‌کنند.
 • کش‌ها باعث درد یا ناراحتی می‌شوند.

برای تعویض کش‌های ارتودنسی خود، باید با ارتودنتیست خود قرار ملاقات بگذارید. ارتودنتیست می‌تواند کش‌های جدید را برای شما تنظیم کند و نحوه استفاده صحیح از آنها را به شما آموزش دهد.

بهداشت ارتودنسی

در اینجا نکاتی برای مراقبت از کش‌های ارتودنسی خود آورده شده است:

 • کش‌ها را هر روز بررسی کنید تا از پارگی یا شل شدن آنها مطمئن شوید.
 • اگر کش‌ها پاره شده یا شل شده‌اند، فوراً با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.
 • از خوردن غذاهای سفت یا چسبناک که می‌توانند باعث پارگی کش‌ها شوند خودداری کنید.
 • اگر کش‌ها باعث درد یا ناراحتی می‌شوند، با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

با تعویض منظم کش‌های ارتودنسی خود و مراقبت از آنها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که درمان ارتودنسی شما به طور موثر پیش می‌رود.

نحوه مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

برای مسواک زدن صحیح در طول درمان ارتودنسی، نکات زیر را رعایت کنید:

 • از مسواک نرم با موهای کوتاه و سر گرد استفاده کنید.
 • از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • مسواک را با زاویه 45 درجه روی دندان‌ها قرار دهید.
 • از حرکات چرخشی کوچک برای مسواک زدن استفاده کنید.
 • به دقت بین سیم‌ها و اطراف براکت‌ها را مسواک بزنید.
 • زبان خود را نیز مسواک بزنید.
حتما بخوانید!  ورزش های مجاز و غیر مجاز در ارتودنسی کدامند؟

پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها حین درمان با دستگاههای ثابت ارتودنسی

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها هنگام درمان با دستگاه‌های ارتودنسی ثابت نکات زیر بایستی دقیقاً رعایت بشود:

 • بعد از صرف خوراکی، حتی اگر مقدار آن کم باشد بایستی دندان‌ها بلافاصله مسواک زده شوند.
 • اگر فرد چندین ساعت صبر کند تا مثلاً شب قبل از خواب مسواک بزند این امکان را فراهم می‌کند که دندان‌هایشان چندین ساعت متوالی در معرض تأثیر اسید تولید شده توسط باکتری‌ها قرار گیرند و پوسیده شوند.
 • از خوردن مواد غذایی خیلی شیرین و چسبنده مثل موز، شکلات، گز و…. خودداری شود.
 • هنگام مسواک زدن باید با دقت و حوصله تمام گوشه و کناره‌های دستگاه ثابت را خصوصاً زیر سیم‌ها و بین دندان‌ها را خوب تمیز کرد. برای این منظور بهتر است از مسواک‌های کوچک بین دندانی استفاده کرد.
 • حتماً از خمیردندان‌ها فلوئوریددار و دهانشویه‌های فلوئوریددار استفاده شود.
 • قبل از چسباندن دستگاه ثابت می‌توان سطح دندان را به وسیله یک لاک فلوئوریددار محافظ پوشاند. لاک‌های محافظ تنها به عنوان عامل کمی می‌توانند درصد پوسیدگی دندان را کم کنند اما نمی‌توانند مانع از ابتلا به بیماریهای لثه بشوند.
 • باید توجه داشت که لاک‌های محافظ به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین مسواک زدن مرتب روزانه بشوند.
 • با رعایت اصول فوق دندان‌ها سالم می‌ماند حتی اگر درمان با دستگاه‌های ثابت سال‌ها طول بکشد.

سئوالات متداول

چرا نخ دندان و مسواک برای تمیز کردن دندان ها در طول ارتودنسی کافی نیست؟

نخ دندان و مسواک برای تمیز کردن دندان ها در طول ارتودنسی کافی نیست زیرا بریس ها و سیم ها می توانند باعث تجمع مواد غذایی و پلاک در اطراف دندان ها و لثه ها شوند.

دلیل توصیه به استفاده از دهانشویه ارتودنسی چیست؟

دهانشویه ارتودنسی می تواند به از بین بردن باکتری های مضر و کاهش پلاک کمک کند. این امر می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی کمک کند.

دهانشویه ارتودنسی را قبل از مسواک زدن استفاده کنیم یا بعد از آن؟

به طور کلی، توصیه می شود دهانشویه ارتودنسی را بعد از مسواک زدن استفاده کنید.

بهترین دهانشویه برای ارتودنسی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بهترین دهانشویه برای ارتودنسی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • بدون الکل باشد. الکل می تواند باعث تحریک لثه ها شود.
 • حاوی فلوراید باشد. فلوراید می تواند به تقویت مینای دندان کمک کند.
 • طعم خوبی داشته باشد تا استفاده از آن راحت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *