همه چیز درباره تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی

تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی

درمان ارتودنسی یکی از روش‌های متداول برای تصحیح دندان‌های نامنظم و بهبود سلامت دهان است. ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خسروی انواع خدمات ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و دیگر خدمات درمانی ارتودنسی را به همراه مجرب ترین کادر درمانی ارائه می‌کنیم.  با این حال، یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های بیماران ارتودنسی، تغییر رنگ دندان‌هایشان پس از درمان است. تغییر رنگ دندان می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله بهداشت دهان نامناسب، برخی از داروها، و تغییرات در محتوای معدنی دندان‌ها اتفاق بیفتد. در این مقاله، به بررسی علل تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی و معرفی روش‌های درمانی موجود پرداخته خواهد شد.

علل تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی

 بهداشت دهان نامناسب

بهداشت دهان نامناسب یکی از اصلی‌ترین عوامل تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی است. در صورتی که دندان‌ها به درستی تمیز نشوند، پلاک به سرعت به آن‌ها چسبیده و باعث تشکیل سنگ‌های دندانی می‌شود که می‌تواند باعث زردی یا قهوه‌ای شدن دندان‌ها شود. پاک‌سازی پلاک و سنگ دندان در صورت وجود برای بیمارانی که دارای ارتودنسی هستند می‌تواند کاری دشوار باشد.

 تغییر در محتوای معدنی

در طول درمان ارتودنسی، دندان ‌ها ممکن است شاخصهای مختلفی از جمله تغییر در محتوای معدنی داشته باشند که می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. این اتفاق به دلیل استفاده از فشار برای تغییر شکل دندان‌ها رخ می‌دهد که می‌تواند باعث نازک شدن و شفاف شدن مینای دندان شود. به همین دلیل، دندان‌های داخلی که به طور طبیعی رنگ زرد دارند، ممکن است بیشتر دیده شوند و باعث تغییر رنگ دندان شوند.

 داروها

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها و آنتی هیستامین‌ها می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند. این به این دلیل است که این داروها ممکن است محتوای معدنی دندان را تحت تاثیر قرار دهند و باعث تغییر رنگ دندان شوند. بیمارانی که دردوران درمان ارتودنسی از این داروها استفاده می‌کنند، در خطر بیشتری برای تغییر رنگ دندان هستند.

غذا و نوشیدنی

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها مانند قهوه، چای و شراب قرمز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شوند. این مواد دارای کروموژن هستند که می‌تواند به مینای دندان بچسبد و باعث تغییر رنگ دندان شود. بیمارانی که در دوران درمان ارتودنسی این مواد را مصرف می‌کنند، در خطر بیشتری برای تغییر رنگ دندان هستند.

حتما بخوانید!  تنفس دهانی ( از علل و عوارض تا درمان با ارتودنسی)

روش‌های درمانی برای تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی

کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خسروی با مجهزترین تجهیزات دندانپزشکی و مجرب ترین کادر درمانی آماده ارائه انواع این خدمات به منظور درمان تغییر رنگ دندان ها پس از ارتودنسی می‌باشد:

1- روش‌های حرفه‌ای سفید کننده دندان

این یکی از روش‌های محبوب برای درمان تغییر رنگ دندان است. این درمان شامل استفاده از مواد سفید کننده مخصوص برای دندان‌ها است که می‌تواند لایه‌های رنگی دندان را از بین ببرد و رنگ دندان‌ها را روشن‌تر کند. بیمارانی که در دوران درمان ارتودنسی از این روش استفاده می‌کنند، می‌توانند به یک لبخند براق و یکنواخت دست یابند.

2- میکروآبراسیون مینای دندان

میکروآبراسیون مینای دندان یکی از روش‌های کم تهاجمی برای حذف لایه‌های رنگی دندان است. این درمان شامل استفاده از یک ماده سایشی ملایم برای حذف یک لایه نازک از مینای دندان است که می‌تواند به حذف لایه‌های رنگی و بهبود ظاهر کلی دندان‌ها کمک کند.

3- باندینگ کامپوزیتی

باندینگ کامپوزیتی یکی از روش‌های درمانی است که شامل استفاده از ماده رزین با رنگ دندان برای پوشش دادن به سطح دندان و بهبود ظاهر آن است. این ماده می‌تواند برای پوشش دادن به لایه‌های رنگی و بهبود ظاهر کلی دندان‌ها استفاده شود. باندینگ کامپوزیتی یک روش سریع و کم تهاجمی است که می‌تواند در یک نوبت با دندان‌پزشک انجام شود

4- کراتین

کراتین یک پروتئین است که در مو و ناخن موجود است و می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود. کراتین باعث تقویت و ضخیم شدن مینای دندان می‌شود که باعث بهبود رنگ دندان می‌شود.

5- لمینت

لمینت یک روش درمانی است که شامل استفاده از پوسته‌های نازکی است که بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند. این پوسته‌ها می‌توانند به راحتی بر روی دندان‌ها قرار گیرند و باعث بهبود ظاهر کلی دندان‌ها می‌شوند. لمینت‌ها معمولاً از مواد پلاستیکی یا سرامیکی ساخته شده‌اند.

6- کرایوتراپی

کرایوتراپی یک روش سرمایی است که شامل استفاده از یک سیال سرد برای سفید کردن دندان‌ها است. این سیال می‌تواند به راحتی بر روی دندان‌ها قرار گیرد و باعث بهبود رنگ دندان‌ها شود.

7- لیزر

لیزر یکی از روش‌های پرطرفدار برای سفید کردن دندان‌ها است. این روش شامل استفاده از نور لیزر برای حذف لایه‌های رنگی از دندان‌ها و بهبود رنگ دندان‌ها است. لیزر می‌تواند به راحتی بر روی دندان‌ها قرار گیرد و باعث بهبود رنگ دندان‌ها شود.

حتما بخوانید!  بهترین زمان برای درمان ارتودنسی

8- بلیچینگ دندان:

بلیچینگ دندان به عنوان یک روش مؤثر برای حذف لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی شناخته شده است. در این روش، از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌شود که به دندان‌ها اجازه می‌دهند تا پس از ارتودنسی سفید و درخشان باقی بمانند.

9- ونیر دندان:

ونیر دندان یک روش کم درد و غیر تهاجمی برای تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی است. در این روش، یک لایه نازکی از موادی مانند پورسلن، کامپوزیت یا لامینیت به سطح دندان متصل می‌شود که باعث پوشش دادن به لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی

تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی ممکن است به دلیل چسبیدگی پلاک به دندان‌ها، خوردگی و آسیب دیدگی لایه مینای دندان یا مصرف موادی مانند قهوه، نوشابه، سیگار و غیره رخ دهد. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

رعایت بهداشت دهان و دندان

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. شما باید دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز با مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کنید و از بین وعده‌های غذایی خود، مصرف غذاهای شیرین و انواع نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه، شربت‌های گازدار و آبمیوه با قند بالا را کاهش دهید.

استفاده از محصولات بهداشت دهانی مرتبط

برای حفظ بهداشت دهان و دندان، می‌توانید از محصولات مرتبط مانند نخ دندان، محلول‌های ضدعفونی کننده و غیره استفاده کنید.

استفاده از وسایل پیشرفته تمیزی دندان

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، می‌توانید از وسایل پیشرفته تمیزی دندان مانند برس دندان الکتریکی، فلشر دندان و غیره استفاده کنید.

استفاده از دهانشویه‌های خانگی:

برای حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، می‌توانید از دهانشویه‌های خانگی مانند مخلوط آب و سرکه سیب، سیب‌زمینی و آرد، آب‌لیمو و غیره استفاده کنید.
تغییر رژیم غذایی:

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، می‌توانید از مصرف غذاهایی که شامل مواد نگه‌دارنده‌ی رنگ، قند، اسید و غیره هستند کاسته و به جای آن‌ها، از میوه‌ها، سبزیجات و غذاهایی که باعث تولید بیشتر آب دهان می‌شوند، استفاده کنید.

حتما بخوانید!  انحراف فک و راه های درمان آن

مراجعه به دندانپزشک

برای حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، باید به منظور بررسی وضعیت دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید و نظرات و راهکارهای او را برای حفظ بهداشت دهان و دندان در نظر بگیرید.

برگزاری ویزیت‌های دوره‌ای

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، باید به منظور برگزاری ویزیت‌های دوره‌ای با دندانپزشک خود تماس بگیرید و به توصیه‌های او در خصوص حفظ بهداشت دهان و دندان عمل کنید.

با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی، رعایت بهداشت دهانی مناسب و رعایت مراقبت‌های پس از درمان ارتودنسی است. به همین دلیل، نباید از روش‌های جایگزین به جای مراقبت‌های پایه‌ای استفاده کرد و بهتر است با دندانپزشک خود درباره راه‌های درست و مناسب برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی مشورت کنید. همچنین، باید به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان، دندانپزشک خود را بطور منظم و به صورت دوره‌ای برای بررسی وضعیت دندان خود ملاقات کنید.

نتیجه‌گیری

تغییر رنگ دندان پس از ارتودنسی ممکن است برای بسیاری از بیماران ارتودنسی نگران‌کننده باشد. با این حال، برخی از روش‌های درمانی موجود می‌تواند به حل این مشکل کمک کنند. این شامل استفاده از مواد سفید کننده، میکروآبراسیون مینای دندان، باندینگ کامپوزیتی، لمینت، کرایوتراپی، لیزر و کراتین است. بهتر است بیماران با دندان‌پزشک خود مشورت کنند تا بهترین روش درمانی را برای خود انتخاب کنند. همچنین بهتر است بیماران در طول درمان ارتودنسی به بهداشری دندان خود توجه کافی را معطوف کنند، از مصرف غذاهایی که ممکن است به رنگ دندان آسیب برساند، مانند قهوه، چای، شربت‌های نوشیدنی، سیگار و… خودداری کرده و روش‌های بهداشتی دندانی را رعایت کنند. همچنین، برای حفظ رنگ دندان‌های سفید پس از درمان، پیشنهاد می‌شود که بیماران هر چند مدت یک بار به دندان‌پزشک مراجعه کنند تا دندان‌های خود را بررسی کرده و در صورت نیاز روش‌های درمانی مناسب را انتخاب کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *