هزینه ارتودنسی دندان 1402 و نحوه کاهش قیمت ارتودنسی

هزینه ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش‌های درمانی دندانپزشکی است که برای مرتب کردن دندان‌های نامرتب، کج، یا فاصله‌دار استفاده می‌شود. این درمان می‌تواند علاوه بر بهبود زیبایی و تناسب صورت ، مشکلات فک و جویدن را نیز برطرف کند. هزینه ارتودنسی یکی از مهم‌ترین عواملی است که افراد را در تصمیم‌گیری برای انجام این درمان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هزینه ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی مانند نوع درمان،  نوع ابزار استفاده شده ،شدت ناهنجاری دندان‌ها، موقعیت جغرافیایی کلینیک ارتودنسی، و تجربه و مهارت ارتودنتیست متفاوت است. در این مقاله از مقالات کلینیک ارتودنسی دکتر خسروی به بررسی عوامل تأثیرگذار بر تعرفه ارتودنسی و همچنین نحوه کاهش هزینه این درمان خواهیم پرداخت.

 

قیمت ارتودنسی دندان

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی

عوامل مختلفی بر قیمت ارتودنسی تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

نوع درمان

ارتودنسی دارای انواع مختلفی است که هر کدام هزینه متفاوتی دارند. انواع ارتودنسی عبارتند از:

 • ارتودنسی ثابت: در این روش، براکت‌ها و سیم‌ها به دندان‌ها متصل می‌شوند و تا پایان درمان قابل برداشتن نیستند.
 • ارتودنسی نامرئی: در این روش، از الاینرهای شفاف یا براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود که کمتر قابل مشاهده هستند.
 • ارتودنسی دیمون: در این روش، از براکت‌های دیمون استفاده می‌شود که به کمک گیره‌های  به دندان‌ها متصل می‌شوند و نیازی به استفاذه از کشهای رنگی برای نگهداری سیم ها نیست .
 • ارتودنسی لینگوال : براکتها ذر سمت ذاخل دهان به دندانها چسبانده میشوند و در ظاهر فرد تاثیری نمیگذارد و قابل مشاهده نیست .
 • ارتودنسی متحرک : ساخت پلاک برای حرکت محدود دندانها که فرد میتواند در زمان دلخواه آن را از دهان خود خارج کند

شدت ناهنجاری دندان‌ها

هرچه ناهنجاری دندان‌ها شدیدتر باشد، درمان طولانی‌تر خواهد بود و هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

موقعیت جغرافیایی کلینیک ارتودنسی

هزینه ارتودنسی در مناطق مختلف کشور متفاوت است. به طور کلی، تعرفه ارتودنسی در شهرهای بزرگ بیشتر است.

تجربه و مهارت ارتودنتیست

قیمت ارتودنسی در کلینیک‌های ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر اداره می‌شوند، بیشتر است.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی دندان 1402

هزینه تقریبی ارتودنسی

هیچگاه نمیتوان  بدون ویزیت حضوری هزینه ارتودنسی دندان را به صورت دقیق عنوان کرد  به این دلیل است که برخلاف پروسه‌های رایج دندانپزشکی (مانند کشیدن دندان که روند و تعرفه مشخصی دارد)، ارتودنسی یک درمان کاملا متفاوت است که نحوه درمان آن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. یعنی هیچ دو شخصی عیناً مشابه هم درمان نمی‌شوند زیرا هر کسی میزان و نوع نامرتبی دندان ها یا فک هایش با دیگری فرق می کند. بنابراین ذکر تعرفه دقیق ارتودنسی مخصوص شما بدون معاینه حضوری ممکن نیست.

همانطور که گفتیم قیمت ارتودنسی دندان در سال 1402 بسته به عوامل مختلفی مانند نوع درمان، شدت ناهنجاری دندان‌ها، نوع ابزار استفاده شده و موقعیت جغرافیایی کلینیک ارتودنسی متفاوت است. به طور کلی، هزینه ارتودنسی دندان در سال 1402 از 40 میلیون تومان به بالا و متغیر است.

قیمت ارتودنسی ثابت سال 1402

هزینه ارتودنسی ثابت در سال 1402 بسته به نوع براکت‌ها ( براکت فلزی ، براکت سرامیکی ، براکت رزینی ، براکت دیمون ) و شدت ناهنجاری دندان‌ها متفاوت است. به طور کلی، تعرفه ارتودنسی ثابت در سال 1402 برای هر فک از 20 میلیون تومان به بالا و متغیر است.

تعرفه ارتودنسی متحرک سال 1402

هزینه ارتودنسی متحرک در سال 1402 بسته به نوع پلاک‌ها و تعداد فنرهایی که در آن قرار داده شده و شدت ناهنجاری دندان‌ها متفاوت است. به طور کلی، تعرفه ارتودنسی متحرک در سال 1402 برای هر فک از 10 میلیون تومان به بالا و متغیر است.

هزینه ارتودنسی نامرئی سال 1402

هزینه ارتودنسی نامرئی به تعداد الاینری که برای هر فک ساخته میشود که  آن هم به عوامل مختلفی مانند شدت ناهنجاری دندان‌ها متفاوت است، بستگی دارد به طور کلی، قیمت ارتودنسی نامرئی در سال 1402 از 40 میلیون تومان به بالا و متغیر است.

هزینه ارتودنسی

مقایسه هزینه ارتودنسی در دو روش ارتودنسی ثابت و متحرک

هزینه ارتودنسی در دو روش ارتودنسی ثابت و متحرک متفاوت است. به طور کلی، تعرفه ارتودنسی ثابت بیشتر از ارتودنسی متحرک است.

 

برای تعیین دقیق هزینه ارتودنسی دندان همین الان وقت مشاوره بگیر | دکتر مهدیه خسروی | 02126601938

حتما بخوانید!  پریودنتیست یا متخصص لثه کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی ثابت

عوامل مختلفی بر قیمت ارتودنسی ثابت تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 • نوع براکت‌ها: براکت‌ها از نظر مواد و روش اتصال به دندان‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. براکت‌های فلزی از ارزان‌ترین نوع براکت‌ها هستند. براکت‌های سرامیکی و الاینرهای شفاف از براکت‌های فلزی گران‌تر هستند.
 • شدت ناهنجاری دندان‌ها: هرچه ناهنجاری دندان‌ها شدیدتر باشد، درمان طولانی‌تر خواهد بود و هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک ارتودنسی: تعرفه ارتودنسی در مناطق مختلف کشور متفاوت است. به طور کلی، هزینه ارتودنسی در شهرهای بزرگ بیشتر است.

قیمت ارتودنسی

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی متحرک

عوامل مختلفی بر قیمت ارتودنسی متحرک تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 • نوع پلاک‌ها: پلاک‌های ارتودنسی از نظر مواد و روش ساخت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:
  • پلاک‌های فانکشنال که برای اصلاح قرارگیری موقعیت فک می باشند برای درمان کوچکی فک بالا یا فک پایین
  • پلاک هایی برای بازکردن یا گسترش فک ها (درمان کراس بایت)
  • پلاک برای اصلاح موقعیت تک دندان

بسته به نوع طراحی پلاک و لابراتواری که آنرا می سازد هزینه متفاوتی دارد. پلاک‌های دارای فنر و پیچ از پلاک‌های پلاستیکی گران‌تر هستند.

 • شدت ناهنجاری دندان‌ها: هرچه ناهنجاری-Anomaly دندان‌ها شدیدتر باشد، درمان طولانی‌تر خواهد بود و هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

هزینه ارتودنسی

مقایسه هزینه ارتودنسی نامرئی و ثابت

هزینه ارتودنسی نامرئی معمولاً بیشتر از ارتودنسی ثابت است.  در ارتودنسی نامریی یا درمان با الاینر از فکها قالب گرفته میشود و بعد از اسکن کردن پرینت سه بعدی از دندانها ساخته میشود و پلاکهایی برای هر مرحله از درمان ساخته میشود به دلیل گران بودن تجهیزات اسکن و پرینت  سه بعدی  و مواد ساخت الاینر این درمان هزینه ی بالاتری دارد . در مورد براکتهای سرامیکی هم این امر به دلیل موادی است که در ساخت براکت‌های ارتودنسی نامرئی استفاده می‌شود. براکت‌های ارتودنسی نامرئی از موادی مانند پلاستیک، شیشه، یا سرامیک ساخته می‌شوند که گران‌تر از فلز هستند.

همچنین، ارتودنسی نامرئی به مراقبت بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت نیاز دارد. این امر به دلیل این است که براکت‌های ارتودنسی نامرئی شکنده ترند و ممکن است به راحتی آسیب ببینند.

با این حال، ارتودنسی نامرئی مزایای زیادی نیز دارد. این روش درمانی کمتر قابل مشاهده است و می‌تواند تأثیر کمتری بر زندگی اجتماعی فرد داشته باشد. همچنین، ارتودنسی نامرئی معمولاً راحت‌تر از ارتودنسی ثابت است.

هزینه ارتودنسی

دلایل تأثیر شدت ناهنجاری دندان‌ها بر هزینه ارتودنسی

 • طول درمان: درمان ناهنجاری‌های شدید دندانی، معمولاً طولانی‌تر از درمان ناهنجاری‌های خفیف است. این امر به دلیل نیاز به روشهای درمانی متفاوت و کشیدن دندان  و اعمال نیروی پیچیده  تری برای حرکت دندان‌ها است.
 • نوع درمان: در ناهنجاری‌های شدید دندانی، ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های درمانی خاص (قرار دادن مینی سکرو، کورتیکوتومی ، پرفوریشن کمکی استخوان ) باشد که هزینه بیشتری دارند. یا به عنوان مثال، در ناهنجاری‌های شدید فک، ممکن است نیاز به جراحی فک باشد.
 • تجربه و مهارت ارتودنتیست: درمان ناهنجاری‌های شدید دندانی، نیازمند تجربه و مهارت بیشتری از ارتودنتیست است. این امر می‌تواند باعث افزایش قیمت ارتودنسی شود.

ویژگی های بهترین متخصص ارتودنسی دندان


 

مثال‌هایی از ناهنجاری‌های دندانی که تعرفه ارتودنسی بیشتری دارند:

 1. ناهنجاری‌های استخوانی: به عنوان مثال، اپن بایت (جفت نشدن عموذی دندانها) ، کراس بایت، و مال اکلوژن کلاس ۲( جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین یا عقب بوذن فک پایین نسبت به فک بالا ) و کلاس ۳( جلو بودن فک پایین نسبت به فک بالا یا عقب بوذن فک بالا نسبت به فک پایین ).
 2. ناهنجاری‌های دندانی شدید: به عنوان مثال، نهفتگی دندان و یا نبودن دندان دائمی و رویش نا به جای دندان ها.
 3. ناهنجاری‌های دندانی همراه با مشکلات سلامتی: به عنوان مثال، دندان‌های کج و نامرتب همراه با تحلیل لثه یا استخوان. ناهنجاری هایی که باعث مشکلات جویدن و گفتار می‌شوند. درمان دندان هایی که سابقا ضربه خورده اند. یا ذرمان ارتوذنسی ذر افراذی که بیماری سیستمیک دارند .

تاثیر تجربه و مهارت ارتودنتیست بر هزینه ارتودنسی

تجربه و مهارت ارتودنتیست یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی است. ارتودنتیست‌های باتجربه و ماهر معمولاً هزینه بیشتری دریافت می‌کنند.

حتما بخوانید!  ارتودنسی پیشگیرانه

دلایل تأثیر تجربه و مهارت ارتودنتیست بر قیمت ارتودنسی:

 • نتایج بهتر: ارتودنتیست‌های باتجربه و ماهر معمولاً نتایج بهتری در درمان ارتودنسی به دست می‌آورند. این امر به دلیل دانش و مهارت بیشتر آنها در استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های ارتودنسی است.
 • سرعت درمان: ارتودنتیست‌های باتجربه و ماهر معمولاً می‌توانند درمان ارتودنسی را در زمان کوتاه‌تری انجام دهند. این امر به دلیل تجربه و مهارت آنها در تشخیص و درمان صحیح ناهنجاری‌های دندانی است.
 1. رضایت بیمار: ارتودنتیست‌های باتجربه و ماهر معمولاً می‌توانند رضایت بیشتری از بیمار جلب کنند. این امر به دلیل توجه بیشتر آنها به نیازهای بیمار و ارائه خدمات باکیفیت است.

راه‌های تشخیص ارتودنتیست باتجربه و ماهر

برای تشخیص ارتودنتیست باتجربه و ماهر، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. متخصص ارتودنسی: بعضی از درمان های ساده ارتودنسی توسط دندانپزشکان عمومی (جراح دندانپزشک) انجام می شود اما متخصص ارتودنسی با طی دوره ۴ ساله تخصص، دانش و تجربه کافی برای درمان کلیه ناهنجاری های فک و صورت را دارا می باشد.
 2. پرس‌وجو از دوستان و آشنایان: از دوستان و آشنایان خود که تجربه ارتودنسی داشته‌اند، درباره ارتودنتیست‌های باتجربه و ماهر سؤال کنید.
 3. جستجوی آنلاین: با جستجوی آنلاین، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره ارتودنتیست‌های مختلف کسب کنید. با جستجوی نام پزشک در سایت نظام پزشکی میتوانید درجه ی علمی و تخصص پزشک مورد نظر را بدانید
 4. مراجعه به کلینیک‌های ارتودنسی: با مراجعه به کلینیک‌های معتبر ارتودنسی، می‌توانید با ارتودنتیست‌های مختلف ملاقات کنید و از آنها مشاوره بگیرید.

هزینه ارتودنسی

نحوه کاهش هزینه ارتودنسی

در ادامه چند روش برای کاهش تعرفه ارتودنسی معرفی می‌کنیم:

 • انتخاب نوع درمان مناسب: با توجه به شدت ناهنجاری دندان‌های خود، نوع درمان مناسب را انتخاب کنید.
 • دریافت مشاوره از چند ارتودنتیست: قبل از انجام ارتودنسی، از چند ارتودنتیست مشاوره بگیرید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.
 • پرداخت هزینه به صورت اقساطی: در کلینیک‌ ارتودنسی دکتر مهدیه خسروی پرداخت هزینه ها به صورت اقساطی امکان پذیر می باشد.
 • استفاده از بیمه تکمیلی: باتوجه به قرارداد همکاری کلینیک ارتودنسی دکتر مهدیه خسروی با بیمه های تکمیلی، امکان استفاده از آن به عنوان کمک هزینه درمان فراهم می باشد.

هزینه ارتودنسی تک دندان

در شرایط محدودی امکان ارتودنسی برای یک فک و یا یک دندان امکان پذیر می باشد به طور  مثال بازکردن فضا برای جاگذاری ایمپلنت که هزینه آن می تواند متغییر باشد که بستگی به چندین عامل دارد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. نوع ارتودنسی: نوع ارتودنسی که استفاده می‌شود (متحرک یا ثابت) تاثیر زیادی بر هزینه دارد. معمولاً ارتودنسی ثابت گزینه‌ای گرانتر است.
 2. نوع تکنولوژی: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر در ارتودنسی می‌تواند هزینه را افزایش دهد، زیرا بر اساس مصالح و تکنیک‌های جدیدتر صورت می‌گیرد.
 3. مدت زمان درمان: هزینه به مدت زمانی که لازم است برای اصلاح تک دندان شما صرف شود بستگی دارد. با افزایش مدت زمان درمان، هزینه ارتودنسی هم معمولا افزایش می یابد.
 4. تجهیزات اضافی: در برخی موارد، نیاز به تجهیزات اضافی مانند عناصر ارتودنتیک مخصوص می‌تواند هزینه را افزایش دهد.

با توجه به تفاوت های فردی و عوامل مذکور بالا، بهتر است با مشورت دکتر هزینه ارتودنسی تک دندان برای شخص شما مشخص گردد.

تفاوت قیمت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

هزینه ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. به طور کلی، تعرفه ارتودنسی در کودکان کمتر از بزرگسالان است.

دلایل تفاوت قیمت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

 1. درمان کوتاه مدت: در سنین پایین تر به دلیل تراکم کمتر بافت استخوان ها حرکت دندانی سریعتر انجام می شود و به همین دلیل مدت درمان معمولا کوتاه تر است.
 2. رشد فک: در کودکان، فک هنوز در حال رشد است و می‌توان با استفاده از ارتودنسی، موقعیت فک را نیز اصلاح کرد. این امر باعث می‌شود که درمان ارتودنسی در کودکان کوتاه‌تر و ارزان‌تر باشد.
 3. شدت ناهنجاری دندان‌ها: در کودکان، ناهنجاری دندان‌ها معمولاً خفیف‌تر از بزرگسالان است. این امر باعث می‌شود که درمان ارتودنسی در کودکان کوتاه‌تر و ارزان‌تر باشد.

 

هزینه ارتودنسی

نقش متخصص ارتودنسی در کاهش هزینه های ارتودنسی

متخصص ارتودنسی نقش مهمی در کاهش هزینه های ارتودنسی دارد. او می تواند با اتخاذ روش های زیر، به بیمار کمک کند تا هزینه درمان خود را کاهش دهد:

 • تشخیص و درمان صحیح ناهنجاری های دندانی: متخصص ارتودنسی با تشخیص و درمان صحیح ناهنجاری های دندانی، می تواند از طولانی شدن درمان و افزایش هزینه آن جلوگیری کند.
 • انتخاب نوع درمان مناسب: متخصص ارتودنسی با توجه به شدت ناهنجاری دندانی بیمار، می تواند نوع درمان مناسب را انتخاب کند. استفاده از روش های درمانی ارزان تر، می تواند به کاهش هزینه درمان کمک کند.
 • آموزش بیمار: متخصص ارتودنسی می تواند با آموزش بیمار در مورد نحوه مراقبت از وسایل ارتودنسی، از خرابی و آسیب آنها جلوگیری کند. این امر می تواند به کاهش هزینه های تعمیر و تعویض وسایل ارتودنسی کمک کند.
 • ارائه تخفیف و تسهیلات مالی: برخی از متخصصان ارتودنسی، تخفیف و تسهیلات مالی به بیماران خود ارائه می دهند. مانند پرداخت اقساطی هزینه ی ذرمان یا استفاذه از بیمه های تکمیلی.  این امر می تواند به کاهش هزینه درمان برای بیمارانی که توان مالی پرداخت هزینه کامل درمان را ندارند، کمک کند.
حتما بخوانید!  دندان میخی شکل چیست؟ (راه های درمان آن)

برای تعیین دقیق هزینه ارتودنسی دندان همین الان وقت مشاوره بگیر | دکتر مهدیه خسروی | 02126601938


راه های کاهش تعرفه ارتودنسی با کمک متخصص ارتودنسی

در ادامه چند راه برای کاهش هزینه ارتودنسی با کمک متخصص ارتودنسی معرفی می کنیم:

 1. قبل از انجام درمان، از متخصص ارتودنسی خود درباره هزینه های درمان سؤال کنید.
 2. از متخصص ارتودنسی خود بپرسید که آیا برای درمان شما تخفیف یا تسهیلات مالی وجود دارد.
 3. با متخصص ارتودنسی خود درباره گزینه های درمانی مختلف صحبت کنید تا بهترین گزینه را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.
 4. به توصیه های متخصص ارتودنسی خود در مورد مراقبت از وسایل ارتودنسی عمل کنید تا از خرابی و آسیب آنها و پرداخت هزینه ی اضافی جلوگیری کنید.

متخصص ارتودنسی می تواند با اتخاذ روش های مناسب، به کاهش هزینه های ارتودنسی کمک کند. بیمار با همکاری با متخصص ارتودنسی خود، می تواند از هزینه های درمان خود بکاهد و از نتایج مطلوب درمان بهره مند شود.

قیمت ارتودنسی با بیمه درمانی

بیمه های درمانی می‌تواند هزینه ی ارتودنسی پرداختی فرد را کاهش دهد. برخی از بیمه‌های درمانی، هزینه ارتودنسی را به صورت کامل یا جزئی تحت پوشش قرار می‌دهند.

میزان پوشش بیمه‌های درمانی برای ارتودنسی

میزان پوشش بیمه‌های درمانی برای ارتودنسی، بسته به نوع بیمه و شرایط بیمه‌گزار متفاوت است. برخی از بیمه‌ها، تعرفه ارتودنسی را به صورت کامل تحت پوشش قرار می‌دهند. برخی دیگر، قیمت ارتودنسی را تا سقف مشخصی تحت پوشش قرار می‌دهند. و برخی دیگر، تعرفه ارتودنسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

شرایط بیمه‌های درمانی برای ارتودنسی

شرایط بیمه‌های درمانی برای ارتودنسی نیز بسته به نوع بیمه و شرایط بیمه‌گزار متفاوت است. برخی از بیمه‌ها، ارتودنسی را فقط برای کودکان و نوجوانان تحت پوشش قرار می‌دهند. برخی دیگر، ارتودنسی را برای افراد بزرگسال نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. و برخی دیگر، ارتودنسی را فقط برای ناهنجاری‌های دندانی شدید تحت پوشش قرار می‌دهند.

نحوه بررسی پوشش بیمه درمانی برای ارتودنسی

برای بررسی پوشش بیمه درمانی برای ارتودنسی، باید با شرکت بیمه‌گذار خود تماس بگیرید و شرایط بیمه خود را بررسی کنید. همچنین، می‌توانید از ارتودنتیست خود بخواهید تا با شرکت بیمه‌گذار شما تماس بگیرد و شرایط بیمه را برای شما بررسی کند.

ارتودنسی درمانی ضروری برای رفع مشکلات دندانی است که می‌تواند تأثیر مثبتی بر زیبایی و سلامت دندان‌ها داشته باشد. با توجه به هزینه بالای این درمان، بهتر است قبل از انجام آن، تمام جوانب را در نظر بگیرید و از یک ارتودنتیست باتجربه مشاوره بگیرید.

سخن پایانی

ارتودنسی درمانی ضروری برای رفع مشکلات دندانی است که می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت و زیبایی دندان‌ها داشته باشد.یعنی هزینه ی که برای درمان ارتودنسی پرداخت میشود در واقع یک سرمایه گذاری هوشمندانه است برای تامین موفقیت های اجتماعی و ایجاد حس بهتر برای زندگی فرد میباشد  با توجه به هزینه بالای این درمان، بهتر است قبل از انجام آن، تمام جوانب را در نظر بگیرید و از یک ارتودنتیست باتجربه مشاوره بگیرید.

1 دیدگاه

 • سیما, 14 آذر, 1402 @ 4:50 ب.ظ پاسخ

  میشه بفرمایید برای تعیین هزینه ارتودنسی دندان فک بالا چه کاری باید انجام داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *